Şefaatli Ticaret ve Sanayi Odası
Şefaatli Ticaret ve Sanayi Odası
HABER ARŞİV - TÜMÜ
Mart
18
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ

ÇANAKKALE ZAFERİ (18 MART)

Çanakkale Zaferi Türk tarihinin kaderini değiştiren bir kahramanlık destanıdır.

Birinci Dünya Savaşı'nda İtilaf Devletleri'nin amacı Çanakkale Boğazını geçerek İstanbul'u ele geçirmekti. Böylece ortakları olan Rusya'ya askeri yardım kolaylıkla gönderilebilecekti. Aynı zamanda İstanbul'un işgali ile de Anadolu ve Rumeli arasındaki irtibat kesilecek ve Osmanlı Devleti daha çabuk savaş dışı bırakılacaktı.

18 Mart saldırısı, Çanakkale Boğazı'nın karadan yardım görmedikçe geçilemeyeceğini gösterdi. Bunun üzerine Anzak (Avusturya - Yeni Zelanda), Cezayirli, Hintli askerlerden oluşan orduyla, İngilizler Gelibolu Yarımadasına çıkartma yaptılar. Düşman kuvvetleri silah ve teknik bakımdan çok üstündü. Fakat, Anafartalar Grup Komutanı Mustafa Kemal?in komutasındaki Türk askerlerinin üstün mücadele gücü karşısında, ağır bir yenilgiye uğradılar.

Bu kanlı savaş 18 Mart 1915 sabahı başlamıştır. On altı İngiliz ve Fransız savaş gemisi Çanakkale Boğazına girerek tabyalarımıza şiddetli top ateşi açtı. Saat 14 sularında Çanakkale yanmaya başlamış, tabyalar ile telefon bağlantıları kesilmişti. Toplarımızın bir kısmı kullanılamaz duruma gelmişti.

Türkler karadan top atışı ile karşılık vermekteydiler. Bir gece önce Nusret Mayın gemisi ile Boğaz sularına mayın döşenmişti. Düşman gemileri bu mayınlara çarparak batmaya başladılar. Öte yandan kimi Fransız gemileri de top atışlarımızdan büyük hasar görmüştü.

İngiliz ve Fransızlar Çanakkale Boğazı'nı geçemeyeceğini anlamışlar ve geri dönmüşlerdir. Türkler 18 Mart akşamına doğru bu savunma savaşını kazandılar. Bu başarı tarihe Çanakkale Deniz Zaferi diye geçti ve her 18 Mart günü kutlanmaya başladı.

Türk askerleri başta Mustafa Kemal önderliğinde Conkbayırı, Anafartalar, Arıburnu zaferlerini de kazanarak düşman güçlerine büyük ders verdiler. Düşman güçleri 9 Ocak 1916 akşamı geri dönüp gittiler.

Çanakkale Zaferi Türk askerinin eseridir. Türk Milleti, kendi toprakları üzerinde yenilmeyeceğini bütün dünyaya bu zaferle ispatladı.

ÇANAKKALE'DE DESTAN YAZAN TÜM ŞEHİTLERİMİZİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUZ.


İlgili Video ve Fotoğraflar
ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ ÇANAKKALE ZAFERİNİN 104. YIL DÖNÜMÜ

İLETİŞİM
Yaylapınar Mah. Sokullu Sok. No:1/1 ŞEFAATLİ / YOZGAT
Tel: 0 (354) 564 12 74 / Fax: 0 (354) 564 12 74
e-mail:sefaatlitso@tobb.org.tr
  • 1 Online Ziyaretci
  • Dün: 49
  • Bugün: 21
  • Toplam: 28732


Bu Web Sitesi ve Tüm sayfaları Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na tabidir ve içeriğine ilişkin her türlü görüntü, yazı içeren bilgi, belge ve her türlü fikri ve sınai haklar ile tüm telif hakları ve diğer fikri ve sinai mülkiyet hakları Şefaatli Ticaret ve Sanayi Odası'na aittir. Bu Web Sitesinin yapısı ve içeriği, sitede kullanılan her türlü görsel malzeme Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında korunmaktadır.

2017 © Şefaatli Ticaret ve Sanayi Odası . Tüm Hakları Saklıdır.